Potrawy przyrzadzane w ceramice


Potrawy w glinianych naczyniach


Starsze pokolenie mieszkańców Medyni do dziś wspomina z czasów swojego dzieciństwa wspaniały smak potraw zapiekanych w glinianych naczyniach.

Obecnie chcemy przypominać tę metodę wykorzystując lokalne tradycje jak czyniły to niegdyś żony garncarzy. Naczynie wcześniej zwilżone oddaje podczas pieczenia swoją wilgoć nadając produktom cudowną kruchość i wzmacniając aromat. Kasza z borówkami, gołąbki, mięso czy chleb przygotowywane w medyńskiej ceramice sprawią, że zwykły posiłek stanie się prawdziwą ucztą.


 Chleb z pieca, pieczony wg starej receptury na liściu chrzanu.


Jest pieczywem maksymalnie naturalnym z racji samodzielnie wykonywanego zakwasu, ekologicznej mąki i wypiekania w tradycyjnym tzn. opalanym drewnem piecu. Liść chrzanu nadaje mu aromat wsi, a chrupiąca skórka pozostawia już na zawsze wyższe od życia oczekiwania. Chleb jest podstawowym składnikiem polskiej diety, jest symbolem dobra. Wypiekamy go w medyńskim naczyniu glinianym, jak robiły to niegdyś żony garncarzy, które znając pozytywny wpływ na walory smakowe, aromatyczne i odżywcze używały glinianych naczyń w życiu codziennym. Oddające wilgoć, naczynie gliniane ma taki właśnie wpływ na wartość przygotowywanych w mim potraw, wpływ który przekłada się na jakość życia i zdrowia także dzisiejszego człowieka.


Fot: Agnieszka Nawłoka, Dorota Ożóg

Chleb przygotowany i podawany przez
Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni Głogowskiej



Ziemniaki z cebulą i boczkiem pieczone w medyńskim glinianym garnku pod darnią na żywym ogniu.


Są daniem typowo lokalnym z racji długiej tradycji wytwarzania tu glinianych naczyń i stosunkowo niedrogich składników. Najczęściej pieczone były w okresie jesiennym, po wykopkach. Są chyba najpyszniejszym daniem z ziemniaków na świecie. Gliniane naczynie szczelnie przykryte wykopanym kawałkiem trawy wraz z ziemią sprawia, że wewnątrz  w czasie pieczenia kumuluje się cały aromat przenikających się wzajemnie składników. Czy potrawa jest gotowa sprawdza się w rytualny wręcz sposób przebijania darni cienkim patykiem i wąchania, czy już pachnie wystarczająco przypieczonymi składnikami. Zwykle jest to bardzo emocjonujący moment, gdyż walory estetyczne palącego się ogniska i glinianego w ogniu naczynia bardzo wzmagają apetyt. Ziemniaczki podaje się ze zsiadłym mlekiem, twarożkiem lub śmietanką.


fot: Monika Baran, Tadeusz Poźniak

Potrawa podawana przez Krystynę Grzesik - gospodynię z Zagrody Garncarskiej

 


Szczawiowa zupa


Szczawiowa zupa jest potrawą, która niezwykłość swą zawdzięcza tylko naturalnym, nieprzetworzonym składnikom. A głównym jest roślina szczawiu występująca na łonie natury właściwie wszędzie. Najbardziej korzystny, lekko kwaśny smak mają młode liście, które po rozdrobnieniu łączy się z rozgrzanym masłem, co nadaje im delikatności i miękkości. Po połączeniu z wrzącą wodą, kremową konsystencję i żółtawo zielony kolor uzyskuje się poprzez dodanie utartych ze śmietaną gotowanych żółtek. Zupa prawdopodobnie jest wynikiem niegdysiejszych prób poszukiwania jedzenia w naturze, jako nieodłącznej towarzyszce człowieka. Kuchnia w zgodzie z naturą jest charakterystyczna dla naszego regionu, który skupia się na czerpaniu z darów matki ziemi. Wynikiem tego są również gliniane naczynia, wykonywane przez miejscowych garncarzy, z miejscowo wydobywanej gliny. Staramy się dostrzegać możliwości i korzyści maksymalizacji wykorzystywania miejscowych naturalnych zasobów. Przyroda będąca równoległą pokoleniom jest przez nas traktowana jak wartość dodana, której dla dobra człowieka nie wolno nam stracić.


fot:Agnieszka Nawłoka
Zupa przygotowana i podawana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni Głogowskiej


Zupa cebulowo ziemniaczana z dodatkiem czosnku pieczona w piecu pod pierzynką ziołowego ciasta


Z racji różnorodności składników jest witaminową bombą. Zapiekana w piecu, w glinianych miseczkach nakrytych aromatycznym ziołowym ciastem, które po przebiciu łyżką wypuszcza aromat zdrowych miejscowych polskich składników. W tej formie jest jednym z tych dań, które smakują „ jak u mamy”, czyli scalają międzyludzkie więzi, tym samym przedkładając tę funkcję jedzenia ponad zwykłą konsumpcję.


fot: Agnieszka Nawłoka
Zupa przygotowana i podawana przez Koło Gospodyń Wiejskich z Medyni Głogowskiej

 

Wiecej informacji o naczyniach, potrawach i przepisach na stronie:Bon Apetit Medynia

Kalendarz wydarzeń

NdPnWtSrCzPtSo
01
02
03
04
05
06
07
08
09
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
    
GOKiR Czarna wykorzystuje cookies, które są umieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Możecie Państwo zmienić te ustawienia, korzystając z ustawień przeglądarki internetowej.